تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

پای صحبت های یک مولف

   پای صحبت های یک مولف:

  خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در مصاحبه ای از مولف کتابهای مذهبی و سردبیر نشریه میعادابهر جناب آقای سید قاسم موسوی اینگونه نوشت.

  24آبان در تقویم رسمی کشور به عنوان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار نام‌گذاری شده و این روز شاید بهانه هر ساله است تا در رابطه با کتاب صحبت شود در حالی که این مقوله در همه ایام باید مورد توجه آحاد جامعه قرار گیرد.

   

  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اهمیت مطالعه بر کسی پوشیده نیست، زیرا در عصر اطلاعات، بدون مطالعه نمی‌توان کاری از پیش برد و به اهداف خرد و کلان خود برسیم. در گذشته شاید کتاب و نشریات چاپی تنها مرجع مطالعه محسوب می‌شد اما امروزه و با روی کار آمدن رسانه‌هایی که سرعت انتشار اخبار و رویدادها، یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد آنها است، مطالعه را از کتاب‌های چاپی به سمت کتاب‌های مجازی برده‌اند.

   

  با توجه به اهمیت موضوع پای صحبت‌های یکی از مولفان جوان شهرستان ابهر نشستیم که علاوه بر حضور درخشان در عرصه تالیف، در جشنواره کتابخانه‌های خانگی در زمره نفرات برگزیده کشوری بوده است، تا از تجربه‌های فعالیت در این عرصه و فراز و نشیب‌هایی که در اوج سختی، لذت‌بخش است، بشنویم.

   

  در ابتدا خودتان را معرفی بفرمایید و تحصیلات‌ جنابعالی در چه رشته‌ای‌ وچه مقطعی هست؟

   

  ـ بنده سیدقاسم موسوی هستم اهل شهرستان ابهر و از آنجایی که از همان عنفوان نوجوانی و کودکی با کتاب و کتابخوانی، به‌ویژه کتاب‌های تاریخی و دینی مانوس بوده‌ام به مقوله تاریخ علاقه‌مند شده و لذا با توجه به علاقه‌مندی به مباحث تاریخی، تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته باستان‌شناسی و تاریخ هنر انتخاب و تا مقطع کارشناسی ارشد نیز به تحصیل پرداخته‌ام و در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی نیز در سال‌های گذشته در جشنواره کتابخانه‌های خانگی جزء یازده نفر برگزیده کشوری شده و موفق به اخذ دیپلم افتخار و لوح یادبود نیز شده‌ام.

   

  از چه سالی فعالیت خود در عرصه تالیف را آغاز کردید؟

   

  ـ از سال 1374 که شروع به همکاری با رسانه‌ها و مطبوعات استان زنجان کرده‌ام ابتدا در زمینه تالیف مقالات فرهنگی، اجتماعی و تاریخی با مطبوعات استان همکاری داشتم و سپس در سال‌های بعد دامنه کار تالیف را گسترش داده و با همکاری با نشریات و مجلات کشوری وارد مرحله تازه‌ای در تالیف مقالات بلند شدم. بعدها در حین تدریس دروس دانشگاهی مربوط به سیر تاریخی هنر در رشته‌های هنری، جزوات تالیفی خود را بسط و گسترش داده و نهایتا با انتشار کتاب‌هایی همچون نگاهی به «سیر تاریخی حجاب زنان در فرهنگ ایران» و «نگاهی به پارچه و نساجی ایران در عهد باستان» تلاش کردم منابع در دسترسی را در اختیار دانشجویانم قرار بدهم. که برخی از کتاب‌های تالیفی اینجانب از مرز چاپ ششم نیز گذشته‌اند.

   

  آیا کتاب تالیف شده، پشت خط دارید که منتشر نشده باشد؟

   

  ـ در پاسخ‌تان باید عرض کنم بله، علاوه بر اینکه تالیفاتی که تاکنون داشته‌ام که عبارتند از «نگاهی به سیر تاریخی حجاب زنان در فرهنگ ایران»، «شمیم ولایت»، «در سایه‌سار ولایت»، «نگاهی به پارچه و نساجی ایران در عهد باستان» چند جلد کتاب در حوزه تاریخ و فرهنگ ایران و نیز منطقه ابهر دارم که همه کارها انجام شده و بخاطر مشغله زیاد و همینطور گرانی کاغذ فعلا از انتشار آنها خودداری کرده‌ام تا انشاءالله در فرصت مناسب و با فراهم شدن شرایط بهتر، بتوانم نسبت به انتشار آنها اقدام کنم.

   

  بسیاری از مولفان از سختی مراحل نشر تا فروش کتاب گله‌مند هستند؟ تجربه شما به عنوان یک مولف جوان، در این مورد چطور بود؟

   

  ـ در سال‌های اخیر اهالی کتاب و دل‌مشغولان کتابخوانی در هر شهر و دیاری، بارها و بارها شاهد اعتراضات مولفان، مصنفان و ناشران کوچک و بزرگ بوده‌اند که هر کدام در کنار اعتراض به شرایط سخت حوزه تالیف و نشر، نسبت به موانع و مشکلات کتاب و کتابخوانی نیزهشدارهای متعدد و البته ضروری داده‌اند. مشکلاتی همچون کاهش سرانه مطالعه، کاهش محسوس شمارگان کتاب، کم‌کاری بسیاری از ناشرانی که مجوز نشر دارند ولی درگیر نشر نمی‌شوند و نیز افزایش قیمت کاغذ و کتاب و عدم رعایت عدالت در خرید کتاب از مولفان و نیز ناشران کوچک توسط نهاد کتابخانه‌ها و...را تنها برخی از مشکلات این حوزه قلمداد کرده‌اند. این شرایط وقتی به بخش استانی و محلی می‌رسد، خصوصا در استان‌های کمتر برخوردار، نمود بیشتر و عینی‌تری به خود می‌گیرد.

   

  تالیف کتاب یکی از مصادیق حضور در عرصه فرهنگی است. چطور می‌توان این حضور فرهنگی را غنای بیشتری بخشید؟

   

  ـ برای پاسخ به این سوال‌تان اجازه می‌خواهم ابتدا تعریفی از کتاب و جایگاه و شان آن برای نوع بشر داشته باشم. همانطوری که مستحضر هستید کتاب، میراثی ماندگار، پدیده‌ای با شکوه و با ارزش و عنصری رشدآفرین و روشنگر در پهنه زندگی بشر است که دربردارنده و نگهدارنده دانش بشری و همه رشته‌های علوم و روایتگر تاریخ بشر، تاریخ جهان و سرنوشت ملت‌ها است. پس با این تعریف می‌توان اظهار کرد: کتاب، ثبت‌کننده رهاوردهای انسان، دستاوردها و تجربیات نسل‌ها است.

   

  در تکمیل عرایضم لازم می‌بینم که اشاره‌ای هم داشته باشم به اهمیت کتابخوانی در فرهنگ ایرانی ـ اسلامی خودمان. اگر اندک دقتی در کتاب آسمانی خودمان قرآن داشته باشیم متوجه می‌شویم که قرآن کریم با کلمه «اقراء» شروع شده است و در این کتاب آسمانی ۲۸۷ بار کلمه کتاب و ۳۳ بار کلمه کتابت و ۷۱ بار کلمه قرائت و مشتقات آن‌ها ذکر شده است و یا به عبارت دیگر در مجموع ۳۸۵ بار به صراحت از کتاب، خواندن و نوشتن سخن به میان آمده است، این مسئله عمق اهمیت و توجه قرآن کریم را به کتاب‌خوانی و دانش‌افزایی به بهترین وجه بیان می‌کند.به نظر این حقیر ترغیب و تشویق مردم برای کتاب‌خوانی و مطالعه باید از دوران کودکی باشد و بچه‌ها را به کتاب خوانی عادت دهیم تا به مرور زمان با تولید یک جامعه کتاب‌خوان، تأثیر آن را در توسعه فرهنگ جامعه شاهد باشیم. در همین رابطه اقدامات جالب و تاثیرگزاری هم صورت گرفته ولی کافی نبوده است.

   

  اهدای کتاب، پرداخت یارانه هم به مولف و هم ناشر و نیز خریداران واقعی کتاب می‌تواند گام مهمی در همین رابطه محسوب شود. ایجاد بستر رسانه‌ای لازم و در اختیار گذاشتن آن به مولفان و ناشران می‌تواند تاثیر به‌سزایی داشته باشد.

   

  شبکه‌های استانی به نظرم تاکنون نتوانسته در این زمینه ایفای نقش لازم را داشته باشد. می‌بایست ساعاتی از برنامه‌های این شبکه استانی، به معرفی مولفان جوان و نقد و بررسی آثار آنها اختصاص یابد. نشریات محلی بنا بر وظیفه ذاتی خودشان می‌بایست در هر شماره ستونی ثابت برای نقد کتاب و معرفی مولفان استانی و منطقه‌ای داشته باشند. الان شاهد هستیم که درترمینال‌های مسافری، سالن انتظار بیمارستان ها و ... گیشه‌هایی برای معرفی و امانت‌دهی کتاب تعبیه شده که متاسفانه این طرح ارزشمند به هیچ عنوان بومی‌سازی نشده است. چه خوب می‌شد اگر در این گیشه‌های خودگردان، کتاب‌های مولفان استانی به مردم معرفی و امانت داده می‌شد.

   

  بسیاری از فعالان بخش خصوصی برای پیشبرد اهداف خود، خواهان حمایت‌ها و یارانه‌های دولتی هستند. در حوزه تالیف به‌ویژه نشر کتاب، چقدر این حضور و حمایت می‌تواند موثر باشد؟

   

  ـ مشکلی که در حال حاضر مولفان و نیز ناشران با آن مواجه هستند این است که نرخ مطالعه در تمام نقاط ایران بسیار پایین آمده است. نخستین دلیل این مسئله وضعیت مالی مردم است. مردم تلاش می‌کنند که ابتدا نیازهای اولیه خود را برآورده کنند تا اینکه به مسائل فرهنگی بپردازند. بخش دوم نیز تبلیغات کمی است که برای کتاب انجام می‌شود. از سوی دیگر نیز، با گسترش فعالیت‌های فضای مجازی، کسی حوصله کتاب خواندن ندارد و هرکس هر مطلب بخواهد به جای مراجعه به کتاب‌های مختلف سراغ اینترنت می‌رود. پس در این میان حق با مولفان و ناشران عزیز است که خواهان حمایت‌های مالی و رسانه‌ای و تبلیغی نهادهای دولتی هستند و امید دارم که با واگذاری یارانه مستقیم کتاب به مولف، ناشر و کتابخوان، بتوانیم اندکی در این حوزه فضا برای تنفس ایجاد کنیم.


  خبرنگار: 28010
  انتهاي پیام


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : کتاب ,مولفان ,تالیف ,کتاب، ,مطالعه ,داشته ,کتاب آسمانی ,داشته باشم ,حوزه تالیف ,ناشران کوچک ,قرآن کریم ,جشنواره کتابخانه‌های خانگی ,
  پای صحبت های یک مولف

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر